آموزش خیاطی, آموزش عمومی

آموزش ریون دوزی و دوخت پارچه های کشی

ریون دوزی چیست

ریون دوزی یا دوخت پارچه های کشی و تریکو ممکن است برای خیلی ها دغدغه باشد. هر چند که این پارچه ها با انواع چرخ خیاطی خانگی و صنعتی قابل دوخت و دوز هستند. اما در بعضی موارد پیش می آید که زمان دوخت پارچه های ریون مقداری از پارچه دوخته نمیشود. به اصطلاح می گویند چرخم ریون نمیدوزه ! در این مقاله قصد داریم نکاتی را بیان کنیم که با رعایت آنها بتوانید بدون دردسر و به راحتی با هر نوع چرخ خیاطی که دارید پارچه های کشی و ریون را بدوزید.

مواردی که باید هنگام دوخت و دوز با پارچه های کشی حتما مورد توجه قرار دهید، به این ترتیب است:

انتخاب سوزن مناسب ریون دوزی

همیشه هنگام خیاطی برای اینکه کار تمیزی داشته باشید باید سوزن را متناسب با جنس پارچه انتخاب کنید. برای پارچه های کشی هم سوزن سر آبی ، سوزن سر سوخته ، سوزن ژرسه دوزی ، مکلون دوزی باید استفاده کنید. سوزن ژرسه ، یک سوزن ته آبی می باشد که روی انواع چرخ خیاطی گلدوزی و خانگی قابل نصب است. مخصوص دوخت پارچه های کشی مانند ریون و تریکو می باشد. بهترین سوزن سوزن آلمانی ته طلایی است. اگر موفق به پیدا کردنش نشدید سوزن ته آبی گزینه ی ایده آلیست.

سوزن ریون دوزی

*توجه* : دقت داشته باشید که سوزن ته آبی فیک از نوع چینی در بازار فراوان است. توصیه می کنیم هنگام خرید ته سوزن را با ناخن بکشید ببینید رنگش میرود یا خیر. اگر رنگش ثابت ماند به معنی است که کیفیت سوزن خوب و قابل قبول است. در صورت نیاز به خرید سوزن خوب و اصل می توانید از ایزی دوخت با خیال راحت تهیه فرمایید.

انتخاب نخ مناسب پارچه های کشی

نخ هم عامل دیگریست که باید متناسب با جنس پارچه انتخاب کنید. در این مطلب که داریم در مورد پارچه های کشی صحبت می کنیم نخ مناسب دوخت روی پارچه ها نخی است که جنس پلی استر دارد. دلیل استفاده از این نوع نخ این است که وقتی لباسی که از پارچه های کشی دوخته شده را می پوشید نخ پاره نشود. چون این پارچه ها کش می آیند پس باید از نخی استفاده کرد که انعطاف پذیری بالایی داشته باشند. به همین دلیل نخ های پلی استر که نسبت به نخ معمولی خاصیت کشسانی بیشتری دارند گزینه ی مناسبی است. اگر ماسوره را از نخ ترویرا ( نخ سردوز) دولایه پر کنید هم برای این کار خوب است.

کانال ریون دوزی

تنظیم کشش نخ

درجه کشش نخ را بالا ببرید. همانطور که هنگام دوخت هر پارچه ای باید کشش نخ را به درستی تنظیم کنید، این مورد درباره ی  پارچه های کشی اهمیت بیشتری پیدا می کند. مقدار عددی درجه تنظیم کشش نخ را نمیتوان یک عدد خاص در نظر گرفت که ما بگوییم باید روی فلان عدد آن را تنظیم کنید. چرا که وابسته به اینکه نوع چرخ خیاطی چیست این مقدار متفاوت می شود. اما توصیه ما به شما این است که برای اینکه متوجه شوید کشش نخ باید روی چه عددی قرار دهید، یک تکه پارچه کشی را برای امتحان انتخاب کنید و بدوزید. هنگام دوخت این تکه پارچه درجه کشش نخ را انقدر تغییر دهید تا روی عدد مناسب تنظیم کنید. وقتی به دوخت ایده آل رسیدید کار خود را با همان تنظیمات روی پارچه اصلی ادامه دهید.

نوع دوخت در پارچه های کشی ریون

دوخت مستقیم برای ریون دوزی پیشنهاد نمی شود. اگر می خواهید دوخت درز کار، مقاوم تر باشد و دوام بالایی داشته باشد بهتر است بصورت زیگزاگ بدوزید. همچنین سایز کوک ها باید کوچک باشد یعنی در اندازه های کم کوک بزنید. درجه چرخ رو باید روی عددی تنظیم کنید که ریز بدوزد.

ریون دوزی با چرخ ژانومه

استفاده از کاغذ الگو برای ریون دوزی

در صورتی که موارد ی که ذکر شد را انجام دادید اما باز هم چرخ شما دوخت نمیزد، این ترفند را اجرا کنید. یک تکه کاغذ الگو یا روزنامه، لایی کاغذی، یا هر کاغذی یک لایه یا دو لایه، رو و زیر درز پارچه کشی قرار دهید سپس روی کاغذ را بدوزید. وقتی دوختتان تمام شد کاغذ ها را از پارچه جدا کنید. برای اینکه کاغذها را راحت تر جدا کنید می توانید آنها را کمی آبپاشی کنید تا نم دار شوند و به آسانی از دوخت جدا شوند.

استفاده از چسب

روش دیگری که برای ریون دوزی و دوخت انواع پارچه های کشی وجود. به این صورت که یک لایه چسب کاغذی یا دو لایه چسب نواری به پشت پایه چرخ بچسبانید. بیرون زدگی های چسب دور پایه را ببرید. در این روش بهتر است از سوزن شماره 11 استفاده کنید.

ریون دوزی با چرخ راسته دوز

استفاده از پایه ریون دوزی مناسب

بعضی از پایه های چرخ خیاطی، پایه ریون دوز نام دارند که مخصوص دوختن پارچه های کشی هستند. این پایه کمک می کند پارچه کشیده نشود و زیر پایه جمع نشود. پایه ریون دوزی متحرک است و حرکت میکند. استفاده از آن دوخت شما را تمیز و بدون ایراد می کند. پایه ریون دوزی فلزی و پلاستیکی وجود دارد. پایه پلاستیکی موجب می شود پارچه به پایه چرخ نچسبد و دوخت راحت و مستقیم انجام شود. در صورت نیاز به خرید پایه چرخ خیاطی با بهترین قیمت می توانید به لینک مراجعه کرده و خرید خود را انجام دهید.

پایه ریون دوزی

جمع بندی

ممکن است شما هم موقع دوخت پارچه های کشی بخاطر مشکلاتی که پیش آمده گفته باشید چرخ ریون نمیدوزه یا آرزو کرده اید کاش یه چرخ دیگر یک برند دیگر خریده بودم. در این مقاله نکاتی را باهم بررسی کردیم که با هر مدل و برند چرخی که دارید بتوانید به راحتی ریون دوزی کنید. و در دوخت پارچه های کشی مشکل نداشته باشید.

برای دوخت زیگزاگ لبه های پارچه های کشی باید سوزن ریون دوزی ته آبی به کار ببرید. برای اینکه پارچه های کشی حین کار جمع نشوند علاوه بر استفاده از سوزن مخصوص، باید درجه کشش نخ هم تنظیم باشد. اگر باز هم چرخ شما ریون نمی دوزه زیر و روی پارچه از روزنامه یا لایه کاغذی استفاده کنید و روی کاغذ دوخت بزنید. هنگام دوخت لباس برای افراد سایز بزرگ، الگوی خود را جذب نگیرید. الگوی این افراد باید کاملا اندازه باشد، نه جذب نه آزاد. برای برش از قیچی تیز استفاده کنید چرا که ممکن است لبه ی کار دندونه دار شود. موقع دوختن کار رو بکشید که موقع پوشیدن و کشیده شدن درزها باز نشوند. قسمت هایی مانند سرشانه که کش نمی آید را با یک تکه پارچه مثل روبان ثابت نکه دارید.

در پایان اگر سوال و یا نظری در مورد این مطلب دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.