نگهداری چرخ خیاطی

روغن زدن چرخ خیاطی ژانومه 802 : هر آنچه که باید بدانید

چرخ خیاطی ژانومه 802 یکی از معروفترین چرخ خیاطی های گلدوزی و خانگی است. این چرخ خیاطی مشهور ترین چرخ خیاطی ژانومه است. این چرخ خیاطی محبوب در بسیاری از خانه‌های ایرانیان وجود دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. از انجا که چرخ خیاطی یک ماشین مکانیکی است، نگهداری از آن نیازمند توجه و دانش است. یکی از بخش های مهم در نگهداری چرخ خیاطی ، مساله روغن کاری است. از آنجا که روغن زدن باعث افزایش طول عمر قطعات مکانیکی و جلوگیری از فرسودگی این قطعات می‌شود، روغن‌کاری مرتب چرخ خیاطی با طول عمر آن رابطه مستقیمی دارد. در این میان مکان‌هایی در چرخ خیاطی 802 وجود دارند که در صورت روغن کاری باعث کاهش طول عمر می‌شود.  طول عمر قطعات چرخ خیاطی شما با روغن زدن این مکان ها، کم شده و مستعد خرابی و تعمیرات می‌شود.

در اولین سری از مباحث روغن کاری چرخ خیاطی ژانومه ، به سراغ چرخ خیاطی محبوب 802 خواهیم رفت. با مطالعه این مقاله چهار نقطه از چرخ خیاطی ژانومه ۸۰۲ که به هیچ عنوان نباید روغن زده شود را خواهید شناخت. پس با ایزی دوخت همراه باشید.

آنچه در ادامه این مقاله خواهید خواند:

 • مکان هایی در چرخ خیاطی ژانومه 802 که باید روغن زده شود
 • مکان هایی در چرخ خیاطی ژانومه 802 که نباید روغن زده شود

روغن زدن چرخ خیاطی ژانومه 802

در این بخش به مکان‌هایی از چرخ خیاطی ژانومه 802 اشاره میکنیم که باید روغن زده شود. در ابتدا برای باز کردن درب چرخ خیاطی،‌ نیاز است تا از بخش انتهایی ان اقدام به باز کردن درب ژانومه 802 کنید. ابتدا دست خود را در قسمت انتهایی چرخ گذاشته و به بالا بکشد.

مهمترین نکته در رابطه با روغن زدن چرخ خیاطی ژانومه 802 این است که این چرخ خیاطی از بهترین و با کیفیت ترین مواد اولیه ساخته شده و نیاز به روغن کاری زیادی ندارد. نکته مهم دیگر این است که پس از روغن کاری چند دقیقه با سرعت تند با چرخ خیاطی کار کرده تا روغن جذب قطعات شود.

از مشکلات عدم روغن کاری چرخ خیاطی ژانومه 802 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نخ پاره کردن
 • صداهای خش خش زیاد
 • عدم روان کار کردن چرخ خیاطی
 • کاهش طول عمر چرخ خیاطی
 • تسریع مستهلک شدن قطعات محرک چرخ
 • شکستن سوزن
 • قفل شدن چرخ

خرید آنلاین با بهترین قیمت چرخ خیاطی ژانومه 802

۱- قسمت فوقانی چرخ

اولین قسمت در روغن کاری چرخ خیاطی ژانومه ۸۰۲ قسمت فوقانی است. این قسمت از سمت توپی به سمت پیشانی چرخ محل اتصال میله ماسوره پر کن به بدنه چرخ است. این قسمت به روغن زیادی نیاز ندارد و در حد چند قطره کافی است. و هر چند ماه یکبار نیاز است تا چند قطره روغن زده شود. تصویر این قسمت در شکل زیر امده است.

نکته بسیار مهم این که به هیچ عنوان به یک سری نقاط که در ادامه به ان اشاره می‌شود نباید روغن زد حتما ابتدا تا اخر مقاله را مطالعه فرمایید و سپس به روغن کاری چرخ خود بپردازید.

در ادامه روغن زدن قسمت فوقانی یک سری قطعات فلزی در این قسمت وجود دارد که به علت متحرک بودن ا اصطحکاک داشتن با سایر قطعات نیاز به روغن کاری دارند. این نقاط در تصویر زیر مشخص شده است.

نکته دیگر در مورد روغن کاری قسمت فوقانی چرخ این است که این قطعات نیاز به روغن زیادی ندارند و فقط هر چند ماه یکبار نیز است تا به ان چند قطره روغن بزنید. البته اگر استفاده شما از چرخ زیاد است ، میتوانید روغن بیشتری بزنید.

روغن زدن ژانومه802 بالای چرخ

 

تصویر ۱ : قسمت هایی فوقانی از چرخ خیاطی ژانومه 802 که باید روغن بزنید

۲- قسمت پیشانی چرخ

به منظور روغن کاری قسمت پیشانی چرخ، بعد از باز کردن درب چرخ، توپی چرخ را به سمت خود بچرخانید. با چرخاندن توپی می‌توانید قسمت های متحرک چرخ را ببینید. تمام قسمت های متحرک چرخ خیاطی در این قسمت میتوانند روغن زده شوند. نمدها و یاتاقان ها در این قسمت می‌توانند روغن زده شوند. تمام قطعات چرخ فلزی چرخ خیاطی که متحرک هستند میتوانند روغن زده شوند.

نکته مهم درباره روغن زدن چرخ 802 در قسمت پیشانی، این است که لامپ چرخ نباید روغن بخورد. همچنین روغن کمی به این قطعات زده شود. چون اگر روغن زیادی به این قطعات زده شود باعث می‌شود تا روغن روی لامپ ریخته و لامپ دود کند. تصاویر جاهایی که باید روغن زده شوند در زیر مشخص شده است.

 

روغن زدن ژانومه 802 قسمت پیشانی

تصویر ۲ : قسمت هایی پیشانی از چرخ خیاطی ژانومه 802 که باید روغن بزنید

۳- قسمت ماکوی چرخ

قسمت ماکو ی چرخ ، یکی از قسمت هایی است که نیاز به روغن زدن دارد. هرچند که روغن زدن بیش از حد باعث می‌شود تا چرخ به خوبی کار نکند. اگر در قسمت ماکوی چرخ روغن نزنید، پس از مدتی ممکن است دچار مشکل جا انداختن دوخت شوید. برای روغن کاری قسمت ماکوی چرخ خیاطی ژانومه ۸۰۲ کافی از یک قطره روغن در قسمت سوراخی که با ماکو منتهی میشود بریزید. در قسمت پایین حفره تعدادی چرخ دنده وجود دارند که در ان گریس وجود دارد. اگر میزان زیادی در این قسمت روغن بزنید، باعث میشود که روغن با گریس مخلوط شده و مشکلاتی برای چرخ شما پیش بیاید.

میزان روغن زدن به قسمت ماکوی چرخ خیاطی تان نسبت به مکان‌های دیگر کمتر است. اما اینکه هر چند وقت یکبار روغن بزنین به میزان کاری که با چرخ خیاطی تان انجام می‌دهید بستگی دارد.

روغن زدن ژانومه 802 ماکو

 

تصویر ۴ : قسمت ماکوی  چرخ خیاطی ژانومه 802. در حفره نشان داده شده، یک قطره روغن بزنید

همچنین لازم است تا دور قطعه متحرک قاب ماکو که در تصویر زیر نشان داده شده است چند قطره روغن بزنید. همانطور که در تصویر زیر با فلش نشان داده شده است، در قسمت دور قاب ماکوی چرخ خیاطی 802 خود چند قطره روغن بزنید. این کار باعث می‌شود تا چرخ خیاطی صدا نکند و دوخت روان تر و تمیز تری داشته باشید.

روغن زدن ژانومه 802 دور قاب ماکو

 

تصویر ۵ : قسمت دور قاب ماکوی  چرخ خیاطی ژانومه 802. در قسمتی که با فلش نشان داده شده چند قطره روغن بزنید

۴- زیر چرخ

یکی دیگر از قسمت های مهمی که باید در چرخ خیاطی خود روغن بزنید قسمت زیرین آن است. برای روغن زدن قسمت زیرین چرخ خیاطی نیاز است تا پیچ قسمت زیرین دستگاه را باز کنید. پس از باز کردن پیچ در پوش زیرین را خارج کنید. بعد از اینکار قطعات داخلی چرخ خیاطی خود را مشاهده خواهید کرد. برای روغن زدن این قسمت‌ها کافی است چند قطره روغن به قسمت‌هایی که دارای نمد هستند و همچنین چند قطره روغن به قطعات فلزی چرخ خیاطی بزنید. با اینکار از بد دوختن و مصطحلک شدن چرخ خیاطی خود جلوگیری خواهید کرد. قسمت‌هایی که نیاز است تا در چرخ خیاطی ژانومه 802 روغن بزنید در زیر مشخص شده اند. کافی است در قسمت‌هایی که با دایره های قرمز مشخص شده اند، چند قطره روغن بزنید.

روغن زدن ژانومه 802 بخش زیرین

تصویر ۶ : قسمت دور قاب ماکوی  چرخ خیاطی ژانومه 802. در قسمتی که با فلش نشان داده شده چند قطره روغن بزنید

خرید چرخ خیاطی ژانومه با قیمت مناسب

جاهایی که در چرخ خیاطی ژانومه 802 که نباید روغن بزنید.

۱-تسمه سیاه رنگ متصل به دینام

اولین جایی که در روغن زدن ژانومه 802 نباید به آن روغن زد، تسمه سیاه رنگ متصل به دینام است. این تسمه که در تصویر ۱ نشان داده شده است، به دینام متصل بوده قدرت محرکه دینام را به سایر قطعات منتقل می‌کند. از آن جایی که این تسمه به دینام متصل است، در صورت روغن زدن به تسمه، روغن به دینام وارد می‌شود. با توجه به این که دینام چرخ خیاطی ژانومه 802 یک دینام مکانیکی قوی است، دمای بالایی دارد. این دمای بالا باعث می‌شود تا روغن وارد منتقل شده توسط تسمه بسوزد. با سوختن روغن چرخ خیاطی شما دود کرده و همچنین عمر دینام بسیار کاهش می‌یابد.

تسمه متصل به دینام ژانومه 802

 

تصویر ۷ : تسمه متصل به دینام

۲- تسمه سفید متصل به ماکو

این تسمه به یک میله متصل است که قدرت محرکه را از دینام دریافت می‌کند. این تسمه در تصویر ۲ نشان داده شده است. تسمه سفید متصل به ماکو ، نیروی دینام را به بخش تحتانی چرخ خیاطی و قسمت ماکو منتقل می‌کند. به دلیل اینکه این تسمه سفید رنگ قدرت را از میله انتقال قدرت گرفته و به بخش ماکو منتقل می‌کند، نیاز به اصطحکاک دارد. اصطحکاک باعث می‌شود تسمه به صورت صحیح با میله درگیر شده و نیرو را دریافت کند. روغن زدن به این تسمه باعث می‌شود تا اصطحکاک این تسمه با میله انتقال قدرت کاهش یابد. اگر به این تسمه سفید روغن بزنید در انتقال قدرت دینام به ماکو خلل ایجاد شده و باعث بروز اشکالات متعدد در هنگام دوخت می‌شود.

نکته جالب توجه در این قسمت این است که رنگ این تسمه در ابتدا سفید است. اما اگر طی مرور زمان به آن روغن بزنید، رنگ این تسمه تیره شده و به رنگ سیاه در می‌آید. در صورتی رنگ این تسمه ژانومه 802 شما تیره رنگ است، به این معنی است که مدت زیادی به آن روغن زده شده است. با روغن نزدن به این تسمه طول عمر چرخ خیاطی خود را افزایش خواهید داد.

تسمه متصل به ماکو ژانومه802

 

تصویر ۸ : تسمه متصل به بخش ماکو

۳- بالای لامپ چرخ خیاطی

سومین قسمت در مقاله روغن زدن ژانومه 802 که نباید به آن روغن زد قسمت بالای لامپ چرخ خیاطی است. در قسمت بالای لامپ چرخ خیاطی قطعات متحرک هیدرولیکی وجود دارد. تصویر این قسمت در شکل ۳ نشان داده شده است. شاید به ذهنتان برسد که نیاز است تا این قطعات متحرک روغن کاری شوند. اگر بیش از حد به این قطعات روغن بزنید، باعث می‌شود تا روغن بر روی لامپ چرخ خیاطی ۸۰۲ شما بریزد. با توجه به اینکه لامپ تولید گرما می‌کند، باعث می شود تا روغن بسوزد و لامپ دود کند. این اشکال در دراز مدت باعث سوختن متعدد لامپ‌های چرخ خیاطی شما می‌شود. برای جلوگیری از انباشت روغن در قسمت لامپ نیاز است تا ابتدا لامپ چرخ خیاطی خود را خاموش کرده، ان را در اورده و تمیز نمایید. سپس مجددا لامپ را درجای خود قرار داده و از چرخ خیاطی خود استفاده کنید.

قسمت بالای لامپ ژانومه ۸۰۲

 

تصویر ۹ : بخش بالای لامپ چرخ خیاطی

۴-دینام چرخ خیاطی

یکی از مهمترین قطعات چرخ خیاطی شما دینام است. دینام قلب تپنده چرخ خیاطی شما است و در واقع چرخ خیاطی از دینام نیرو می‌گیرد. محل دینام در زیر چرخ خیاطی شما است که در شکل ۴ نشان داده شده است. شاید به ذهنتان برسد که با روغن کاری دینام می‌توانید به افزایش طول عمر آن کمک کنید. اما دینام جز قسمت هایی از چرخ خیاطی است که نباید روغن زده شود. با روغن زدن به بدنه دینام و پره های آن طول عمر دینام خود را کم می‌کنید. روغن زدن به دینام باعث افزایش احتمال سوختن آن می‌شود پس اگر در نظر دارید دینام چرخ خیاطی ژانومه 802 شما طول عمر بالایی داشته باشد از روغن زدن به آن پرهیز کنید.

 

دینام ژانومه 802

تصویر ۱۰ : دینام چرخ خیاطی ژانومه ۸۰۲ که در زیر آن قرار دارد

نتیجه گیری

چرخ خیاطی ژانومه ۸۰۲ از مشهور ترین و پر استفاده ترین چرخ خیاطی های خانگی ایران است. چرخ خیاطی به دلیل اینکه یک وسیله مکانیکی است نیاز به روغن کاری مداوم دارد. روغن کاری در چرخ خیاطی باعث می‌شود که اصطحکاک بین قطعات کاهش یابد و از فرسودگی چرخ خیاطی جلوگیری شود. اما بعضی نقاط در چرخ خیاطی وجود دارند که روغن زدن آن ها باعث کاهش عمر قطعات شده و منتجر به فرسودگی بیشتر چرخ خیاطی شما می‌شود. این نقاط ظاهرا نقاطی هستند که به نظر می رسد نیاز به روغن زدن دارند اما در واقع چنین نیست. در این مقاله سعی شد تا مهمترین مکان های چرخ خیاطی ژانومه ۸۰۲  که باید روغن زده شود و همچنین نباید روغن زده شوند، مطرح شود. با عدم روغن کاری در این بخش ها می‌توانید طول عمر قطعات خود را افزایش دهید. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

به دلیل اهمیت موضوع یک بار دیگر در پایان، موارد گفته شده را بطور خلاصه باهم مرور می کنیم. گفتیم روغن نزدن چرخ منجر به بروز مشکلاتی از قبیل پاره شدن نخ ، شکستن سوزن و قفل کردن چرخ خیاطی و …. می شود. از مکان هایی که لازم است مرتب روغن کاری شود به  قسمت فوقانی چرخ اشاره کردیم که در تصویر مربوطه آمده است هرچند ماه یکبار. پیشانی چرخ 802 ، قسمت ماکوی چرخ خیاطی که بطور تصویری در متن مقاله شرح داده ایم. قسمت زیرین ژانومه 802 که نقاط مورد نیاز در تصویر مشخص شده اند. علاوه بر این قسمت هایی را معرفی که نباید روغن بزنید. تسمه سیاه رنگ که به دینام چرخ وصل است. تسمه رنگ روشن که به ماکو متصل است. قسمت بالای لامپ و همینطور دینام چرخ خیاطی که یکی از مهمترین قطعات چرخ است.

در قسمت بعدی سلسله مقالات روغن کاری چرخ خیاطی ژانومه به سراغ چرخ خیاطی ژانومه 6000 خواهیم رفت.

سوالات خود را در بخش کامنت ها مطرح نمایید تا کارشناسان ایزی دوخت در سریع ترین زمان ممکن نسبت به پاسخگویی اقدام نمایند. از همراهی شما با ایزی دوخت بسیار خرسندیم. برای خرید دینام چرخ دستی و خرید تسمه چرخ خیاطی می توانید روی لینک کلیک کرده تا به صفحه مورد نظر هدایت شوید.

بازگشت به لیست

5 دیدگاه در “روغن زدن چرخ خیاطی ژانومه 802 : هر آنچه که باید بدانید

 1. ۰۰۰۰۰۰۰۰۰ گفت:

  بسیار عالی و کاربردی
  ممنون میشم مطالب بیشتری در مورد چرخ ۸۰۲ ژانومه بگذارید

  1. admin گفت:

   سلام و درود بله حتما. انشاالله از هفته اینده سری جدیدی از مقالات خواهیم داشت

 2. اِمرادی گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبی که دراختیار ما گذاشتید
  بسیارخوب و کاربردی است .

 3. سپاس گفت:

  درود
  آن قسمتی که گریس میخورد را لطفا بیشتر توضیح دهید

  1. admin گفت:

   قسمت پشت ماسوره چرخ خیاطی قسمتی است که گریس می‌خورد. در صفحه پشت سوراخی وجود داره که اندازه نصف قطره روغن باید بریزید. نکته مهم این هست که حتما برای گریس از یک تعمیرکار کمک بگیرید زیرا ممکن است باعث خرابی و قفل شدن چرخ شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.