آموزش خیاطی, آموزش عمومی

۱۰ ترفند تیز کردن قیچی در منزل – با این تکنیک ها از خرید قیچی جدید بی نیاز شوید

تیز کردن قیچی در خانه مسئله مهمی برای همه خیاط هاست که قیچی آنها کند شده است. چون کند شدن قیچی برای کسی که ابزار کارش این وسیله است بسیار کلافه کننده می باشد. اگر ندانیم که چگونه قیچی را در خانه تیز کنیم مجبور به خرید قیچی نو و پرداخت هزینه اضافی می شویم. در بسیاری از مواقع اصلا نیازی به تعویض و خرید قیچی جدید نیست. با یادگیری نحوه تیز کردن قیچی در خانه میتوان این کار را به راحتی انجام داد. تیز کردن قیچی به ابزار خاصی احتیاج ندارد و به آسانی قابل انجام است.

تیز کردن قیچی در خانه

اگر شما هم قیچی تان کند شده و دیگر مثل روز اول برش نمیزند با ما همراه باشید. در این مطلب آموزش تیز کردن قیچی را برای شما ارائه می دهیم.

تیز کردن قیچی در خانه با وسایل ساده

1- سوزن

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام دوخت و دوز قیچی شما کند شده باشد و پارچه را برش نزند. در این مواقع قیچی را ببندید و یک سوزن نوک قیچی قرار دهید. برای تیز کردن قیچی سوزن را روی لبه قیچی به سمت عقب با فشار بکشید. در حین اینکه سوزن را به عقب میکشید قیچی را باز کنید. این حرکت را چندین بار تکرار کنید. حالا با قیچی یکی پارچه را ببرید. میبینید که قیچی تیز شده و کار شما راه می افتد.

خرید چرخ خیاطی ژانومه با قیمت مناسب

2- باطری قلمی

در این روش تیز کردن قیچی به جای سوزن میتوانید از یک باطری قلمی که شارژ آن تمام شده هم استفاده کنید. به این صورت که باطری را نوک قیچی بسته بین تیغه ها قرار دهید. قیچی را روی بدنه باطری به سمت داخل دهانه قیچی تا انتها بکشید که قیچی باز شود. مجدد قیچی را ببندید طوری که باطری نوک قیچی بین دو تیغه باشد. چند بار این کار را انجام دهید.

3- گیره کاغذ

وسیله دیگری که در این روش تیز کردن قیچی میتون استفاده کرد گیره فلزی کاغذ است. گیره را از نوک قیچی به سمت عقب چند بار بکشید.

4- بطری شیشه ای

وسیله دیگری که میتوان با آن قیچی را تیز کرد یک بطری شیشه ای با بدنه صاف یا لیوان شیشه ای است. بطری شیشه ای را بین قیچی نگه دارید و قیچی را در حین اینکه باز و بسته می کنید روی بدنه شیشه بکشید تا تیغه های قیچی تیز شود. دقیقا همان کاری که هنگام قیچی کردن پارچه انجام می‌دهید. این کار را روی شیشه ای که دیگر استفاده نمیکنید انجام دهید.

تیز کردن قیچی با شیشه

5- پیچ گوشتی

پیچ گوشتی یکی دیگر از وسیله هایی است که برای تیز کردن قیچی در خانه کاربرد دارد. به همان شکل قبل که توضیح دادیم قیچی را روی قسمت فلزی پیچ گوشتی با کمی فشار چندبار بکشید تا قیچی تیز شود. فرض کنید دارید پیچ گوشتی را قیچی میکنید.

تیز کردن قیچی با پیچ گوشتی

6- فویل آلومینیومی

یکی دیگر از ترفند های تیز کردن قیچی استفاده از فویل آلومینیومی است. به این صورت که وقتی قیچی کند شده یک ورقه فویل آلومینیومی بردارید و با قیچی چند برش روی آن بزنید. برش ها در جهت طول ورقه باشد بطوری که کل لبه های قیچی با آلومینیوم برخورد داشته باشد. حالا قیچی خیاطی شما از روز اول تیزتر شده است و می توانید به راحتی کار کنید. اگر این روش را امتحان کردید فویل آلومینیومی را چندین تا بزنید که ضخیم تر شود سپس با قیچی برش بزنيد. زیاد بودن لایه های آلومینیوم روند تیز کردن قیچی را بهتر میکند و قیچی تیز تر می شود.

تیز کردن قیچی با فویل الومینیوم

7- کاغذ سمباده

در این روش می توانید از کاغذ سمباده هم استفاده کنید. سمباده را تا بزنید تا هر دوطرف آن زبر باشد. چندین بار با قیچی ورقه سمباده را برش بزنید تا قیچی تیز شود. برش ها به اندازه طول تیغه های قیچی باشد. یعنی کل تیغه با کاغذ سمباده تماس پیدا کند. بعد از چند بار تکرار متوجه تیزی لبه های قیچی خواهید شد. اگر میزان کندی قیچی معمولی باشد این روش خیلی مناسب است. بعد از این کار تيغه های قیچی را با دستمال کاغذی مرطوب تمیز کنید تا تیزی قیچی را به خوبی احساس کنید.

تیز کردن قیچی با کاغذ سمباده

نحوه تیز کردن قیچی با سمباده ضخیم

بوسیله سمباده میتوانید به شکل دیگری هم قیچی خیاطی خود را تیز کنید. در این تکنیک بهتر است از سمباده 80 یا 100 استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. تیغه قیچی یک سمت صاف دارد به اسم قسمت برش که اگر با جسم زبر اصطکاک پیدا کند دیگر چیزی نمیبرد و قیچی کند میشود. قیچی را کاملاً باز کنید، قسمت برش یا همان سمت صاف تیغه را به سمت خود بگیرید. لبه قیچی باید با شما حالت افقی داشته باشد. قسمت پشت تیغه را روی سمباده از پایین به بالا بکشید. معمولا 5 مرتبه تکرار این کار تیغه را تیز میکند.

تیز کردن قیچی با سوهان

تیغه دیگر را هم همین کار را انجام دهید. قسمت برش به سمت خود شما و سطح پشت را از پایین به بالا روی سطح ‌سمباده بکشید. دقت داشته باشید که تیغه را بالا پایین نکشید. فقط در یک جهت پایین به بالا بکشید یعنی از سمت خود به سمت رو به روی خود بکشید. قیچی را بردارید مجدد روی سمباده قرار دهید و به سمت رو به‌ روی خود یعنی از پایین به بالا بکشید.

8- سیم ظرفشویی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید سیم ظرفشویی که رشته های بهم پیچیده دارد هم در این روش تیز کردن قیچی در خانه کاربردی است. به این صورت که با قیچی سیم ظرفشویی را چندین برش میزنیم. این کار به تیز شدن قیچی شما کمک می کند.

قیچی تیز کردن در منزل با سیم ظرف شویی

جمع بندی

قیچی خیاطی یکی از پرکاربردترین وسایل خیاطی است. استفاده مداوم از قیچی باعث میشود لبه های آن کند شود و مثل روز اول کارایی نداشته باشد. اگر قیچی شما کند شده و می‌خواهید آن را دور بیاندازید دست نگه دارید. خرید قیچی و تعویض قیچی کند شده راه حل مشکل شما نیست! شما می توانید با چند راهکار خیلی ساده تیز کردن قیچی در خانه را انجام دهید. در این مقاله به شما یاد دادیم چگونه قیچی را در خانه به راحتی تیز کنید. در حین انجام این راهکار های تیز کردن قیچی در خانه مراقب باشید و بسیار احتیاط کنید.

در قسمت نظرات می‌توانید تجربه های خود را در مورد نحوه تیز کردن قیچی در خانه با ما و سایر کاربران سایت ایزی دوخت در میان بگذارید. در صورت تمایل به خرید قیچی نخ بر با بهترین قیمت میتوانید با کلیک روی لینک مورد نظر اقدام فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.