آموزش خیاطی, آموزش عمومی, نگهداری چرخ خیاطی

5 دلیل رایج قفل شدن چرخ خیاطی +‌ راه حل

دلیل قفل شدن چرخ خیاطی چیست؟ هنگام روبه روبه رو شدن با چرخ خیاطی قفل شده چیکار کنیم؟ چرا چرخ خیاطی من قفل شده و کار نمیکند؟ و ده ها سوال دیگر با این موضوع که ممکن است مشکل شما هم باشد. اگر به دنبال جواب این سوال ها و آموزش تعمیر چرخ خیاطی قفل شده هستید با ما همراه باشید. در این مقاله به رفع گیر چرخ خیاطی می‌پردازیم. بعد از خواندن این مطلب شما می توانید به راحتی چرخ خود را مجدد راه اندازی کنید.

دلیل قفل شدن چرخ خیاطی

بعضی اوقات هنگام کار با چرخ خیاطی ممکن است مشکلاتی پیش آید. اگر مهارت کافی داشته باشید می توانید خودتان مشکل را در منزل برطرف کنید. یکی از رایج ترین این مشکلات قفل کردن چرخ خیاطی است. تا به حال شاید برایتان پیش آمده باشد که هنگام کار، چرخ گیر کند و به درستی کار نکند. فرقی نمی کند چرخ خیاطی شما از چه برند و چه نوعی است. دلیل قفل شدن چرخ خیاطی می تواند به چندین مورد ارتباط داشته باشد.

خرید چرخ خیاطی ژانومه با قیمت مناسب

1- ایراد داشتن نخ کشی چرخ خیاطی

اولین دلیل قفل شدن چرخ خیاطی نخ کشی اشتباه است. رعایت نکردن مراحل نخ کشی می‌تواند یک علت کار نکردن چرخ خیاطی باشد. اولین کاری که می کنید مسیر نخ کشی را بررسی کنید. ممکن است نخ شما درست جا نیوفتاده باشد. در این صورت باید آن را در جای درست خود تنظیم کنید. گاهی ممکن است هنگام نخ کشی نخ به خوبی کشیده نشود و در مسیر دچار پیچ و تاب شده باشد. همه اینها می تواند دلیل قفل کردن چرخ خیاطی باشد. پس مسیر عبور نخ را مجدد بازدید کنید. اگر ایرادی بود یا نخ از مسیرش منحرف شده بود آن را اصلاح کنید. همچنین ممکن است در مسیر نخ، تکه ای نخ بریده از قبل پنهان شده باشد. با ابزار مناسب آن را بردارید و راه را برای عبور نخ یکدست و روان کنید.

دلیل قفل شدن چرخ خیاطی ژانومه

2- تنظیم نبودن کشش نخ

یکی از رایج ترین دلایل قفل شدن چرخ خیاطی تنظیم نبودن کشش نخ است. همیشه باید باتوجه به نوع پارچه ای که استفاده می کنید کشش نخ را تنظیم کنید. اگر تنظیم کشش نخ به درستی انجام نشود ممکن است منجر به قفل کردن چرخ خیاطی شود. پس در قدم بعدی درجه تنظیم نخ را نگاه کنید شاید دست خورده و تغییر کرده باشد. آن را روی درجه مناسب بین 3 تا 5 قرار دهید تا به رفع گیر چرخ خیاطی کمک کنید. هر چه روی عدد بالاتری باشد میزان کشش نخ افزایش می یابد. با توجه به نخ و سوزن ها موجود در بازار با تنظیم درجه روی 3 تا 5 شما میتوانید دوخت مناسب تری بگیرید.

قفل شدن چرخ خیاطی ژانومه

3- نصب نادرست ماکو

قفل کردن چرخ خیاطی می تواند به دلیل اشتباه جا انداختن ماکو هم باشد. هیچ وقت بدون نصب صحیح ماکو در جای خود، با چرخ خیاطی کار نکنید. وقتی ماسوره را داخل ماکو می اندازید حتماً نخ را از داخل شیار رد کنید و پشت فنر ماکو بندازید تا صدای تیک بشنوید. این یعنی نخ و ماسوره را درست جاگذاری کرده اید. سپس نخ را بکشید تا ماسوره در جهت عقربه های ساعت بچرخد. حالا ماکو را در جای درست خود کار بگذارید. اگر وقتی نخ ماسوره را میکشید و آن در خلاف جهت عقربه های ساعت میگردد بدانید اشتباه جا انداخته اید. چون در اینصورت نخ داخل ماکو جمع می شود و مانع ادامه حرکت آن میشود و چرخ خیاطی نمی دوزد.

آموزش تعمیر چرخ خیاطی قفل شده

4- برعکس چرخاندن توپی اصلی چرخ خیاطی

جهت صحیح چرخش توپی اصلی به سمت جلو یعنی سمت کاربر چرخ خیاطی است. اگر آن را به سمت عقب بچرخانید نخ شل می شود و تاب برمیدارد. این اتفاق به دنبال خلاف جهت حرکت کردن قاب ماکو رخ می دهد. چراکه مسیر چرخش قاب ماکو در جهت عقربه های ساعت است. اگر توپی را به عقب بگردانید قاب ماکو هم خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت میکند. چرخیدن توپی در جهت عکس باعث جمع شدن نخ در کمپلت می شود. در نتیجه چرخ گیر میکند. این حالت یکی دیگر از دلایل قفل شدن چرخ خیاطی می باشد که به آن آسیب میزند. دوخت شما نیز در این صورت به مشکل میخورد.

علت کار نکردن چرخ خیاطی

5- عدم تمیز کاری و روغن کاری چرخ خیاطی

یکی دیگر از علت های اصلی گریپاژ چرخ خیاطی عدم تمیزکاری و روغن کاری است. علت  قفل شدن چرخ خیاطی  ممکن است بخاطر وجود کرک و پرز در چرخ باشد. قسمت محفظه ماکو و اطراف آن و زیر صفحه دوخت باید تمیز باشد. عدم توجه به تمیز کاری موجب انباشته شدن گرد و غبار و کرک و پرز نخ و پارچه در بخش های مختلف چرخ میشود. قسمت کمپلت یا همان جای ماکو را باز کنید و با تمیز کردن و روغن کاری این قسمت مشکل را رفع کنید. در مدل های چرخ خیاطی ژانومه این امکان وجود دارد. میله ای که سوزن روی آن نصب می شود نیز از قسمت هایی ست که روغن کاری لازم دارد.

قفل کردن چرخ خیاطی

پرزهای داخل  و روی ماسوره و جاماسوره ای را با اسپری هوا یا برس گردگیر تمیز کنید. بعد از تمیزکاری و برداشتن تکه های نخ و پرز روغن کاری کنید.

جمع بندی

در این مقاله از قفل کردن چرخ خیاطی صحبت کردیم. چرخ خیاطی قفل شده رسماً جلوی ادامه کار شما را میگیرد. این اتفاق دلایل گوناگونی دارد. چند علت رایج را بیان کردیم تا بتوانید در مواجهه با آن، مشکل را رفع کنید. برای رفع گیر چرخ خیاطی ابتدا باید علت وقوع آن را پیدا کنید.

ابتدا مسیر نخ و نحوه نخ کشی را بررسی کنید. اگر مشکلی بود نخ را در جای درست خود قرار دهید. درجه تنظیم نخ را نگاه کنید. شاید علت کار نکردن چرخ خیاطی تنظیم نبودن کشش نخ باشد. آن را روی عدد مناسب باتوجه به جنس پارچه قرار دهید. اگر توپی دستگاه را خلاف جهت (به سمت عقب) بچرخانید چرخ خیاطی قفل شده و از کار می ایستد. این کار باعث جمع شدن نخ در کمپلت میشود و چرخ خیاطی گیر می کند. در چرخ هایی از جمله چرخ خیاطی ژانومه 802 فعال بودن ماسوره پرکن، علت کار نکردن چرخ خیاطی می تواند باشد.

خرید آنلاین با بهترین قیمت چرخ خیاطی ژانومه 802

اگر بخواهیم موارد گفته شده را بطور خلاصه با هم مرور کنیم یکی از دلایل را نخ کشی اشتباه عنوان کردیم. یکی دیگر از مواردی که در موردش توضیح دادیم کشش نخ بود که اگر متناسب با نوع پارچه تنظیم نباشد چرخ قفل می کند. همچنین اگر ماکو را اشتباه نصب کرده باشید منجر به قفل شدن چرخ شما می شود. توپی اصلی چرخ خیاطی باید به سمت خودتان چرخیده شود، چرخاندن خلاف این جهت باعث قفل شدن چرخ می شود. تمیز نبودن و بی توجهی به روغن کاری و سرویس بموقع چرخ یکی از دلایل موثر قفل کردن چرخ خیاطی می باشد. وقتی با قفلی چرخ خیاطی روبرو می شوید برای رفع گیر چرخ بیش از حد به آن فشار وارد نکنید. اگر با موارد گفته شده مشکل حل نشد به نمایندگی های تعمیر چرخ خیاطی خود مراجعه کنید.

اگر در مورد حل مشکل قفل کردن چرخ خیاطی سوالی یا راهکار دیگری دارید در پایین همین مقاله، بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “5 دلیل رایج قفل شدن چرخ خیاطی +‌ راه حل

 1. رحیمی گفت:

  ممنون از مطالب کاربردی‌تون . واقعا به‌دردم خورد .

  1. zzzz گفت:

   درود. خوشحالیم که مطلب براتون مفید واقع شده

 2. لطفی گفت:

  سلام خسته نباشید
  علت قفل شدن درجه تنظیم دوخت (محکم کاری دوخت) با سوزن معمولی در چرخ گلدوزی ژانومه مدل 802 چیست ؟

  1. admin گفت:

   سلام و درود چرختون رو روغن کاری کنین احتمالا درست میشه

 3. هادی گفت:

  سلام چرخ کامپیوتری من توی جابحای کارگاه بودم الان یکی از چرخام جامپ کرده ایراد از کومپلت و بقیه چیزای که نوشتید نبود و چرخ دومی من روشن نمیشه

 4. شهین رضایی گفت:

  سلام خسته نباشید.چرخ خیاطی من برنیتا۲۰۰۰ هست که بعداز۳سال بازکردن متوجه شدم که کلا دستگاه به خاطراینکه زودبه زودروغن کاری نشده،قفل شده .لطفاکمکم کنیدتادوباره راه بندازمش.دستتون دردنکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.