آموزش خیاطی, آموزش عمومی

کار با سوزن دوقلو و آشنایی با چگونگی دوخت دو سوزنه

کار با سوزن دوقلو را بلدید؟ اگر جوابتان مثبت است به شما تبریک میگوییم. پس شما میتوانید با هر چرخی دوخت دو سوزنه داشته باشید. اما اگر نمیدانید روش استفاده از سوزن دوقلو چگونه است نگران نباشید. ما آن را به شما آموزش می دهیم.

استفاده از سوزن دوقلو به شما کمک میکند بدون نیاز به چرخ سر دوز لبه لباس ها را دوخت بزنید. اگر نمیدانید که چگونه این کار را انجام دهید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. بعد از خواندن این مقاله نحوه کار با سوزن دوقلو را یاد خواهید گرفت.

این سوزن ها دارای یک محور اصلی هستند که دو سوزن موازی باهم به آن وصل شده اند. سوزن دوقلو ها در سایزهای متفاوت موجود هستند. عرض این سوزن ها با هم متفاوت است. این عرض که همان فاصله بین دو سوزن است از عدد 1.6 میلیمتر تا 6 میلیمتر متغیر است. این پهنای متنوع باعث میشود دوخت هایی که کنار هم میزند متنوع باشد.

انواع سوزن دوقلو

از سوزن دوقلو با عرض کم برای رگه دوزی های تزیینی استفاده میشود. سوزن های با عرض 4 میلی‌متر به بالا برای دوخت لبه پایین لباس کاربردی هستند.

از سوزن دوقلو برای دوخت روی بالا، لبه دار کردن یا سجاف، جمع کردن سنجاقی و سایر دوخت های تزئینی نیز می‌توان استفاده کرد. جمع کردن سنجاقی رايج ترین استفاده از سوزن های دوقلو است.

برای دوخت هایی که در آن چرخ خیاطی شما دوخت به جلو و عقب ایجاد می‌کند، کوک را بلند کنید تا مانع از شکسته شدن سوزن ها شود.

آموزش استفاده سوزن دوقلو

هنگام استفاده از سوزن دوقلو در دوخت های تزیینی، آنهایی را انتخاب کنید که دوخت های بازتر دارند. پیشنهاد ایزی دوخت به شما این است که قبل از اینکه کار اصلی را بدوزید روی تکه پارچه ای اضافی انواع دوخت ها را امتحان کنید تا بهترین نوع دوخت را انتخاب کنید.

دوخت تزئینی دو سوزنه

خرید سوزن دوقلو

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید اندازه سوزن دوقلو است که می خواهید از آن استفاده کنید. نوع نخ مورد استفاده شما یکی از مواردیست که تعیین می کند به چه سایزی نیاز دارید. علاوه بر اندازه سوزن فاصله بین سوزن ها نیز مهم است. برای خرید سوزن دوقلو با سایز مناسب کار خود باید بدانید کدام سایز مناسب کار شما می باشد. دو نکته را در نظر بگیرید:

1- پهنای دوخت کار خود را بدانید. انتخاب سوزن دوقلو را متناسب با پهنای دوختی که میخواهید کار کنید انجام دهید.

2- سایز سوزن دوقلو باید متناسب با عرض زیگزال چرخ خیاطی که قصد انجام کار با آن را دارید باشد. بعنوان مثال سوزن دوقلو سایز 5میلیمتر مناسب چرخ خیاطی با عرض زیگزال 7میلیمتر است. برای چرخ خیاطی با عرض زیگزال 5 میلی متر استفاده از سوزن دوقلو سایز 2 تا 4 میلی متر مجاز می باشد.

انواع سوزن دو سوزنه

قبل از خرید سوزن دوقلو حتما دفترچه راهنمای چرخ خیاطی خود را مطالعه کنید.

نحوه جا انداختن و نصب سوزن دوقلو

اکثر چرخ خیاطی ها قابلیت نصب سوزن دوقلو و دوخت دوسوزنه را دارند. فقط نکته ای باید توجه کنید این است که پایه چرخ باید متناسب با عرض سوزن دوقلو باشد.

جا انداختن سوزن دوقلو دقیقاً مانند جا انداختن سوزن معمولی است. در حالتی که قسمت صاف انتهای سوزن به سمت پشت است ته سوزن را در جای سوزن قرار دهید و تا انتها بالا دهید. سپس با پیچ کنار جای سوزن آن را در جای خود محکم کنید.

نخ کردن سوزن دوقلو

برای نخ کردن سوزن دوقلو از دو قرقره نخ استفاده میکنیم. نخ کشی هنگام استفاده از سوزن دوقلو هیچ فرقی با زمانی که از یک سوزن استفاده میکنیم ندارد.بعضی از چرخ های خیاطی در قسمت بالا جداکننده نخ دارند. میتوانید نخ ها را به راحتی از شیارهای جدا رد کنید. اما اگر چرخ شما جدا کننده هم نداشته باشد و مسیر نخ کشی هر دو نخ یکی باشد مشکلی برای دوخت دوسوزنه شما پیش نمی آید. میتوانید بدون جدا کننده هم نخ کشی را انجام دهید و سوزن دوقلو را نخ کنید. به این صورت که هر دو نخ را از همان مسیر نخ کشی چرخ خیاطی خود عبور دهید. این کار را با دقت و حوصله انجام دهید تا نخ ها بهم گره نخورند. برای نخ کردن سوزن دوقلو فرقی نمی‌کند کدام سوزن را اول نخ کنید.

نخ کردن سوزن دوقلو

این نکته را بدانید که سوزن دوقلو مناسب چرخ خیاطی قدیمی نمی باشد.

برای دوخت های ساده و تزیینی با ژتون های 0 یا 2 تا 7 آبی یا 9 تا 14 آبی و ژتون های E1 تا E4 زرد و S2 قرمز که عرض زیگزاگ و طول کار برابر با ژتون انتخابی قرار میگیرد. با سوزن دوقلو دوخت زیگزاگ و دوخت راسته، دوخت توپر و دیگر دوخت های تزئینی قابل انجام است.

طریقه استفاده از سوزن دوقلو در چرخ خیاطی ژانومه 802

در ژانومه 802 بعد از نصب و نخ کردن سوزن دوقلو توپی درجه تغییر وضعیت سوزن را روی حالت TWIN قرار دهید. این حالت مخصوص زمانی است که میخواهید با سوزن دوقلو کار کنید و دوخت دو سوزنه داشته باشید. بعد از انجام این کارها دیگر درجه پهنای کار نباید از 3.5 میلی متر بیشتر شود. چرا که بیشتر از 3.5 میلیمتر به چرخ خیاطی ژانومه شما فشار می آید و آسیب میبیند.

خرید آنلاین با بهترین قیمت چرخ خیاطی ژانومه 802

جمع بندی

این مقاله برای کمک به شما در دوخت دو سوزنه با موضوع آموزش استفاده از سوزن دوقلو ارائه شد. نصب و جاگذاری سوزن دوقلو، نخ کشی و نحوه کار با سوزن دوقلو را برای شما شرح دادیم.

سوزن دوقلو شامل دو سوزن است که روی یک پایه بهم وصل شده اند. طریقه استفاده از سوزن دوقلو بسیار آسان است، مانند تک سوزن روی چرخ خیاطی نصب می‌شود. سوزن دوقلو در چرخ خیاطی ژانومه ، کاچیران، مارشال، برادر، سینگر و…  قابل استفاده است.

اگر به سجاف لباس بافتنی که از مغازه خرید کردید نگاه کنید متوجه خطوط موازی دوخت می شوید. شما می توانید آن را با یک سوزن دوقلو پیاده سازی کنید. نمای دوخت دو سوزنه از روی پارچه به شکل دو ردیف دوخت مستقیم موازی و از پشت پارچه به شکل دوخت زیگزاگ است.

برای اینکه این دوخت را بزنیم چرخ خیاطی مخصوص لازم است. اما در این مطلب به شما یاد دادیم چگونه این مدل دوخت را با همان چرخ خیاطی خانگی خود روی پارچه پیاده کنید. استفاده از سوزن دوقلو روی چرخ خیاطی معمولی خود، شما را به این خواسته می رساند.

امیدواریم از این آموزش استفاده لازم را ببرید. سوالات و نظرات خود را با ما در ميان بگذارید. کارشناسان ایزی دوخت در اولین فرصت پاسخگوی مشکلات شما هستند.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “کار با سوزن دوقلو و آشنایی با چگونگی دوخت دو سوزنه

 1. دنیا گفت:

  سلام.سوزن دو قلو روی چرخ خیاطی صنعتی هم قابل استفادس؟

  1. admin گفت:

   سلام و درود. چرخ های راسته دوز قابلیت استفاده از سوزن دوقلو را ندارند. اما یک سری از از چرخ خیاطی ها معروف به چرخ های دو سوزنه هستند که می توان در ان ها دو سوزن مجزا نصب و استفاده کرد.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.