آموزش خیاطی, آموزش عمومی

آموزش طریقه استفاده و نصب پایه زیپ و زیپ مخفی

پایه زیپ و پایه زیپ مخفی

از سری آموزش های پایه های چرخ های خیاطی و گلدوزی در این مقاله میخواهیم در مورد معرفی و  طریقه استفاده از پایه زیپ مخفی نکاتی را بیان کنیم. مطالبی که قطعا برای شما دوستداران هنر گلدوزی و عزیزان مشغول به حرفه خیاطی مفید خواهد بود. پس تا انتهای این مطلب آموزشی همراه ایزی دوخت باشید.

اغلب چرخ های خیاطی هنگام خرید مجموعه ای از پایه های کمکی را همراه دارند. یکی از این پایه ها که همراه چرخ ارائه میشود، پایه زیپ است. از این وسیله برای دوختن زیپ با چرخ خیاطی استفاده می کنند. بطور معمول همه ی پایه های زیپ دوزی در دو طرف خود شیارهایی دارند. با توجه به  این که شما کدام طرف از نوار زیپ را می دوزید، باید آن را در زیر شیار چپ یا راست پایه قرار دهید. این شیارها این امکان را فراهم میکند تا شما دوخت خود را تا حد ممکن نزدیک دندانه های فنری زیپ بزنید.

پایه زیپ مخفی

انواع زیپ

زیپ ها در طرح ها و جنس های مختلف وجود دارند. مانند زیپ معمولی ، زیپ جداشونده ، زیپ دوطرفه ، زیپ دو رو، زیپ های فلزی و تزیینی و زیپ های مخفی از انواع زیپ هستند.

اگر از کاربردزیپ مخفی بخواهید بدانید برای چاک های شلوار و دامن و یقه، دوخت کوسن و کیف و دوخت جامدادی و … کاربرد دارد. بعنوان مثال در دامن هایی که درز وسط پشت ندارند در پهلوی کار زیپ مخفی دوخته میشود.

چرا از زیپ مخفی استفاده کنیم؟

مزیت استفاده از زیپ مخفی این است که:

 • درز کار مانند زیپ معمولی کلفت نمیشود.
 • از روی پارچه ی کار به شکل درز دیده می شود.
 • در درزهای پهلوی کار که اریب است قوز نمیکند و برجسته نمیشود.

آموزش کار با پایه زیپ مخفی

پایه زیپ چرخ خیاطی برای راحتی بیشتر و کارکرد خاص در انواع مختلفی طراحی شده اند. پایه زیپ متحرک که متناسب با اندازه و نوع زیپ جابجا میشود. این پایه توسط برند ژانومه ارائه می شود. پایه زیپ معمولی و مخفی که قابلیت دوخت زیپ معمولی و مخفی را  دارند. در این مقاله بیشتر بر روی آموزش نحوه استفاده و نصب پایه زیپ مخفی متمرکز شده ایم. و برای شما توضیحات کاملی ارائه داده ایم.

پایه زیپ معمولی

پایه زیپ معمولی دوطرفه ژانومه

ابتدا پایه زیپ مخفی را روی چرخ خیاطی نصب کنید. نحوه نصب پایه ممکن است با توجه به مدل چرخ متفاوت از هم باشد. به همان روش چرخ خود، که پایه روی آن نصب میشود این پایه را جایگذاری کنید. اما بطور کل برای اکثر چرخ های خیاطی به این صورت است که باید ضامن یا اهرم پشت تکه پایه را فشار دهید و پایه چرخ خیاطی را آزاد کنید. پایه زیپ را زیر میل پایه قرار دهید و اهرم بالابر میل پایه را پایین دهید تا آن را جذب کند. سپس اهرم میل پایه را بالا داده و پارچه را همراه زیپ مخفی زیر پایه قرار دهید.

حال نوبت به تنظیم سلکتور ها می رسد. درجه تنظیم مدل دوخت را روی راسته دوز تنظیم کنید. فرقی نمیکند برند چرخ خیاطی شما ژانومه است یا شرکتی دیگر، این درجه باید روی راسته دوز باشد. پهنای دوخت بسته است. یعنی روی حالت صفر قرار بگیرد. به این دلیل که برای کار با پایه زیپ نمیخواهید دوخت زیگزاگ بزنید و راسته دوزی میکنید. طول دوخت را به اندازه دلخواه تنظیم کنید. این معیار ریز و درشتی دوخت شماست و به سلیقه شما تنظیم می شود. اما بهترین حالت 2 تا 4 است. زیپ را پشت پارچه قرار دهید و ادامه کار را پیش بروید. به یاد داشته باشید که درجه کشش نخ را باید نسبت به نوع نخ و پارچه انتخاب کنید.

خرید آنلاین با بهترین قیمت چرخ خیاطی ژانومه 802

اگر به بافت زیپ ها دقت کنید میبینید که همه زیپ ها یک قسمت فنر مانند  فلزی یا پلاستیکی دارند که روی کار خوابیده است. برای اینکه زیپ را روی پارچه بدوزید باید این قسمت فنری را بلند کنید. زیر پایه زیپ دوزی محلی قرار دارد مانند ریل که این قسمت فنر زیپ را باید در این ریل و زیر پایه قرار دهید. شروع کار یک دوخت سرقائمی بزنید. سپس در عین اینکه قسمت فنری زیپ را با دست بلند کرده و بالا نگه میدارید دوخت را اجرا کنید. دوخت را از کنار دندانه ها آرام شروع و ادامه دهید. به گیره زیپ که رسیدید دوخت را تمام کنید. چند بار سر قایمی بزنید تا دوختتان شکافته نشود. اگر از کنار دندانه های فنری زیپ ندوزید زیپ از رو پیدا میشود.

در حین دوخت دقت کنید سوزن روی دندانه های زیپ نرود. اگر رفت بشکافید و دوباره بدوزید. چون در این صورت زیپ باز نمیشود. طرف دیگر زیپ را هم به همین روش روی کار بدوزید.

نحوه استفاده از پایه زیپ

نکته: این حالت دوخت بهترین حالت دوخت زیپ مخفی است. اگر این تکنیک را انجام ندهید فاصله زیپ و پارچه زیاد می شود و زیپ نمایان می شود.

نکته: قبل از دوخت، زیپ را باز کنید و  آن را اتو بزنید. زیرا کنار دنده های بیشتر زیپ ها برجستگی وجود دارد که باید اتو شود. در غیر این صورت موقع دوخت زدن، پایه زیپ دوزی به خوبی روی زیپ قرار نمی گیرد. بعد از پایان کار مقداری از اطراف زیپ دیده خواهد شد.

طریقه استفاده از پایه زیپ دوزی

جمع بندی

برای دوخت انواع لباس مانند لباس های مجلسی و هر چیزی که نیاز به زیپ دارند، از زیپ مخفی استفاده می شود. زیرا مانند زیپ های معمولی حالت برجسته روی لباس ایجاد نمی کند. زیر درز لباس مخفی می شود و به شکل یک خط یا همان درز لباس دیده می شود.

برای دوخت زیپ با چرخ خیاطی و برای اینکه دوخت تمیزی داشته باشید باید از پایه زیپ دوزی استفاده کنید. در غیر اینصورت پایه چرخ خیاطی به دندانه های زیپ گیر کرده و فاصله دوخت زیاد می شود. این ابزار کوچک دو پهلوی راست و پهلوی چپ دارد که با دندانه های زیپ تنظیم و طراحی شده است. به همین دلیل دوخت زیپ با چرخ خیاطی و دوخت راسته به آسانی انجام می شود. هنگام استفاده از این وسیله باید دندانه های زیپ را از محل فر آن، با دست باز کرده و داخل شیار پایه  قرار دهید. این پایه ها معمولا دو شیار دارند و بسته به این که کدام طرف زیپ را می خواهید بدوزید باید دندانه ها را در یکی از این شیارها قرار دهید. با چرخ خیاطی قسمت های بالا و پایین زیپ را برای جلوگیری از شکافته شدن دوخت یک بار به اندازه دو سه کوک بروید و برگردید.

اگر همیشه برای دوخت زیپ مخفی مشکل داشته اید، بعد از خواندن این مقاله سعی کنید که با استفاده از پایه زیپ مخفی آن را امتحان کنید. مشتاق هستیم نتیجه کارتان را با ما در میان بگذارید. در صورت تمایل به خرید پایه زیپ دوزی با بهترین قیمت روی این لینک کلیک فرمایید.

بازگشت به لیست

3 دیدگاه در “آموزش طریقه استفاده و نصب پایه زیپ و زیپ مخفی

 1. بنده خدا گفت:

  سلام دمتون گرم از خدا عوض بگیرید

  1. zzzz گفت:

   درود بر شما. سپاس از شما. خوشحالیم که مطلب براتون مفید واقع شده

  2. zzzz گفت:

   سپاس از شما. خوشحالیم که مطلب براتون مفید واقع شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.