آموزش عمومی, نگهداری چرخ خیاطی

سرویس چرخ خیاطی در خانه رایگان با انجام چند تکنیک ساده

سرویس چرخ خیاطی در منزل و یادگیری تعمیرات آن برای هر فردی که با این وسیله کاربردی سروکار دارد لازم است.  چرا که هنگام کار با چرخ خیاطی به مرور زمان دستگاه دچار از کار افتادگی و جرم گرفتگی می شود. خوشبختانه مشکلات چرخ خیاطی های خانگی اکثرا سریع و بسادگی قابل حل هستند.

سرویس چرخ خیاطی

اگر مدت زمان زیادی است که از دستگاه خیاطی خود استفاده می کنید و آن را سرویس نبرده اید، همراه ما باشید. در این مقاله با آموزش سرویس کردن چرخ خیاطی در منزل یاد میگیرید چگونه بدون نیاز به متخصص، خودتان این کار را انجام دهید. شما می‌توانید با کمی تجزیه و تحلیل تعمیر چرخ خیاطی خودتان را شخصا انجام دهید. سرویس چرخ خیاطی از خرابی زود هنگام وسیله شما جلوگیری میکند. در صورت استفاده دائمی از چرخ، ماهی یکبار آن را سرویس کنید. اگر کمتر با آن کار می کنید می توان با فاصله هرچند ماه یکبار سرویس چرخ را انجام دهید.

قبل از هر کاری به این نکته دقت کنید که چرخ خیاطی خود را از برق بکشید!

خرید چرخ خیاطی ژانومه با قیمت مناسب

تمیز کردن گرد و غبار چرخ خیاطی

از اولین اقدامات برای سرویس چرخ خیاطی در منزل ، پاک سازی آن است. وقتی در بخش های داخلی چرخ خیاطی گرد و غبار زیادی جمع شود روغنهای روان کننده را جذب خود می کند. در اینصورت عملکرد قطعات متحرک مختل می شود. تمیز کردن گرد و غبار پارچه و کرک و پرز کمک زیادی به روند تعمیرات چرخ خیاطی میکند. حتما همه مکان های قابل دسترسی را از گرد و غبار پاک کنید. قسمت های ظاهری را با دستمال نرم که پرز ندهد تمیز کنید. قسمت هایی که روغن کاری می شوند غبار بیشتری جمع می کنند. این غبار شامل گرد و غبار پارچه ها، کرک و پرز نخ های استفاده شده است. مکان های ظریف، درزها و قسمت هایی که دست نمیرسد را با موچین پاک سازی کنید.

سرویس چرخ خیاطی

برای تمیز کردن زیر کار پیش بر ، ابتدا پیچ صفحه‌ را باز کنید تا صفحه جدا شود. کرک، پرز و نخ های بين شیارهای کار پیش بر را با موچین یا سوزن بردارید. هرچند وقت یکبار باید این صفحه را باز کنید و اینها را تميز کنید. اگر این کار انجام نشود یاتاقان زیر صفحه کار پیش بر گشاد میشود. این اتفاق باعث می‌شود چرخ خیاطی به صدا بیوفتد و کارایی قبل را نداشته باشد. پس برای تعمیر چرخ خیاطی از اقدامات اولیه که باید انجام داد تمیز کردن آن است.

تعمیر کردن چرخ خیاطی

قسمت های متحرک چرخ خیاطی مانند ماسوره و داخل قسمت قاب ماکو، پرز نخ و کرک پارچه‌ بیشتر جمع می شود. پرزهای داخل ماکو مخصوصا وسط فنری که نخ از آن عبور می‌کند را تمیز کنید. چراکه این پرزها داخل فنرها گیر می کنند و تنظیمات چرخ می خورد. این اتفاق باعث می شود نخ شل بدوزد. بنابراین بین پولک ها را بخوبی پاک کنید.

سرویس چرخ خیاطی در خانه

پس این نکته را فراموش نکنید که بعد از مدتی کار با چرخ خیاطی حتماً این قسمت ها را تمیز و مجدد روغن کاری کنید!

روغن کاری چرخ خیاطی

بعد از تمیز کردن چرخ خیاطی نوبت به روغن کاری میرسد. این کار روی بخش های متحرک دستگاه انجام میگیرد. یاتاقان ها، قسمت هایی که بهم برخورد میکنن و دارای اصطکاک هستند از جمله قسمت هایی هستند که باید روغن کاری شوند. فاصله بین قاب ماکو و حفره ای که قاب ماکو داخل آن میچرخد قسمت حساسی است که باید روغن بخورد. دقت کنید که روغن را به ماکو یا ماسوره نزنید چون باعث چسبندگی بین آن دو میشود.

روغن کاری چرخ خیاطی

برای روغن کاری حتما از روغن مخصوص چرخ خیاطی استفاده کنید. استفاده از روغن‌ مایع یا وازلین و روغن دوچرخه عملکرد طولانی مدت چرخ شما را دچار مشکل می‌کند. برای سرویس چرخ خیاطی قدیمی باید روغن بیشتری استفاده کنید چون قطعات این چرخ ها به مرور سفت و خشک میشوند.

از زمانی که چرخ را روغن میزنید تا وقتی که میخواهید شروع به دوخت کنید باید فاصله زمانی باشد. چراکه روغن باید بطور کامل وارد همه قسمت های دستگاه دوخت شود. با روغن کاری محل های متحرک حرکت های دورانی قطعات بدون گیر و با صدای کمتری انجام می شود. این کار اگر صحیح انجام شود طول عمر چرخ خیاطی بالا میرود. این تکنیک هم یکی دیگر از کارآمدترین راه حل های تعمیر چرخ خیاطی است. همچنین به بهبود عملکرد چرخ کمک می کند.

خرید آنلاین با بهترین قیمت چرخ خیاطی ژانومه 802

جمع بندی

شما می‌توانید اکثر مشکلات چرخ خیاطی را در منزل برطرف کنید. در این مقاله راه هایی را برای سرویس چرخ خیاطی در خانه ارائه دادیم. سرویس کردن چرخ خیاطی با توجه به مدت زمان کارکردن با دستگاه انجام می شود. نوع پارچه ای که بیشتر دوخت میشود هم تأثیر زیادی دارد. این کار باید دوره ای و مداوم انجام گیرد.

تمیز کردن و روغن کاری چرخ خیاطی هر چند مدت یکبار به طول عمر چرخ خیاطی کمک می‌کند. این کار کارایی چرخ و کیفیت دوخت شما را نیز بالا میبرد. شما می‌توانید با رعایت نکات ساده ای بدون هزینه باعث کاهش‌ نیاز به تعمیر تخصصی چرخ خیاطی شوید. مطمئن باشید بعد از سرویس کردن لذت بیشتری از دوخت و دوز و همینطور دستگاه می برید.

به یاد داشته باشید دستگاه دوخت شما در صورت سرویس دوره ای و نگهداری صحیح ممکن است بیش از 30 سال برای شما کار کند.

امیدواریم این آموزش سرویس کردن چرخ خیاطی به شما کمک کرده باشد تا بتوانید خودتان در منزل دستگاه خود را سرویس کنید. اگر به هیچ وجه از تعمیرات چرخ خیاطی آگاه نیستید هرگز چرخ را دستکاری نکنید. چرا که ممکن است آسیب بیشتری به آن بزنید.

در پایان اگر در مورد چگونگی سرویس چرخ خیاطی ژانومه و چرخ خیاطی قدیمی در خانه سوالی دارید، در بخش نظرات از ما بپرسید. کارشناسان ایزی دوخت در کمترین زمان شما را راهنمایی خواهند کرد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.